POLSKA LITERA

diabelek sypie
galazka prawa
fanpage

Baba Jaga na Sprężynie

Przed czytaniem:
Baba Jaga - stara kucharka, zielarka, postrach niegrzecznych dzieci. Mieszka w lesie, w chatce na kurzej łapce i patrzy na cztery strony świata. Baba Jaga może przemieszczać się zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Do tych podróży używa miotły, moździerza lub pogrzebacza. Posiada magiczne umiejętności, naturalną wiedzę na temat lecznictwa, zamawiania, zna mowę zwierząt, jest łącznikiem między światem ludzi a mocami natury. Uważa się, że pod postacią Baby kryje się zdetronizowana sama Matka Natura (lub Bogini Lasu). Okres patriarchatu i chrześcijaństwa skutecznie rozprawił się z Babą Jagą nadając jej wygląd powykręcanej starowiny, z kurzajkowatym nosem, której przysmakiem są gotujące się w gorącym kotle dzieci. Często towarzyszą jej zwierzęta, takie jak czarny kot, kruk, nietoperz, a nawet smok.

 

Za wikipedią:
Etymologia słowa Baba Jaga- z prasłowiańskiego jęga, polskie jędza, oznacza męczarnię, mękę, grozę, niebezpieczeństwo.

 

Baba Jaga w sztuce i literaturze:
O Babie Jadze pisali bacia Grimm, pojawia się również w kilku bajkach rosyjskich: Wasylisa Pięknolica, Dzikie Gęsi.
W muzyce Modest Musorgski inspirował się motywem Baby Jagi w jednej ze swoich miniatur, Chatce na Kurzej Stopce (z cyklu Obrazki z wystawy).

Po czytaniu:
W bajce Baba Jaga to miła babcia, zajmująca się wnuczkiem i pracami domowymi. Jej królestwem jest pachnąca przysmakami kuchnia, w której ze zwykłej mąki, drożdży i kilku dodatkowych składników potrafi wyczarować cudeńka. Chatka Baby Jagi to symbol staropolskiej tradycji. Zdrożony gość zawsze może liczyć tu na ciepły posiłek i życzliwe zaproszenie. Z tej życzliwości i wesołości wypływa dobro, którego obserwatorem jest wnuczek. Baba Jaga będzie dlań nie tylko kochaną babcią, czarodziejką, lecz przede wszystkim nauczycielką życia.
Baba Jaga pojawia się w bajce w dwojakiej postaci. Strażniczka kuchni, dekoracyjna kukiełka wisząca na ścianie a zarazem faktyczna postać krzątająca się przy garnkach i ożywiająca czarami otaczające ją sprzęty. Dwojakość tej postaci może skłaniać do refleksji nad "magiczną stroną" przedmiotów, którymi lubimy się otaczać. Są dla nas częścią wspomnień, amuletami, odzwierciedleniem naszej osobowości.
 

kotek
odsluchaj
button.czytaj