gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Przed czytaniem:

 

Bagiennik, demon wodny zamieszkujący głównie bagna i torfowiska.

 

O bagiennikach wiadomo niewiele, za  T. Lippomanem:

 

Nieliczni, którzy na własne oczy widzieli Bagiennika, mówią, że nigdy nie opuszcza on swej topieli. Niekiedy wystawia z błota brunatną, wielką głowę, by zaczerpnąć powietrza nozdrzami umieszczonymi na czole. Podobno czyni to jednak nie tyle z konieczności, co ze zwykłego kaprysu. Oddycha bowiem przez cienką zielonkawo-brunatną skórę, czerpiąc tlen wprost z wody. Bagienniki, w przeciwieństwie do Utopców i Wodników, zwykle nie czynią ludziom krzywdy. (...)
Demon ów potrafi strzelać z nozdrzy błotnistą, gorącą substancją, która, co ciekawe, ma właściwości uzdrawiające. Okłady z tejże mazi leczą ciężkie, niegojące się rany, choroby serca, reumatyzm, bóle krzyża i wiele innych przypadłości. Z drugiej jednak strony, oddech Bagiennika jest podobno zabójczy.(...)
Bagiennik mianowicie jest demonem niższego szczebla, oddającym hołd  Pani Jezior i Płytkowodzi, zwanej też Królową Podwodnych Łąk i Panią Ryb.

 

Tomasz Lippoman, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, nr 7 (228), 2007; Bagiennik  Biebrzański:

 http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/bagiennik-biebrzanski,511.html

 

 

gallery/button.czytaj

Bagiennik

Po czytaniu:
W myśl zasady, "nie taki bagiennik straszny, jak go malują", istota wynurzająca się z opowieści pt. Bagiennik jest postacią dosyć sympatyczną. Wprowadza równowagę, wynagradza dobro a za zło karze, czyli odpowiada za to, co powinno znaleźć się w każdej przyzwoitej bajce- za morał. Dodatkowo reaguje pozytywnie na złote słowa: "proszę", "dziękuję". Żeby jednak nie przesłodzić, wyposażona zostaje w cechy demoniczne, takie jak żabi wygląd, złośliwość, przynależność do miejsca, które niepokoi, budzi strach. To postać niejednoznaczna, nieprzewidywalna w swoich zachowaniach, nieludzka, ale i niezwierzęca. Takie czyhające "Coś", które można spotkać zawsze tam, gdzie wstęp jest wzbroniony. Demon miejsca. Strażnik.
Strażnik bagien, widzianych nie tylko ludzkim okiem. Bagien,rozciągających się horyzontalnie i  wertykalnie, sięgających daleko w głąb, do fantastycznej krainy skarbów.

 

gallery/bagiennik mini