gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

gallery/button.czytaj
gallery/ciasto klaska.0003.www

Jak Stasia placek piekła

Przed czytaniem:

 

Drożdże, drożdżówki, ciasta drożdżowe...

 

Już sama nazwa wprowadza specyficzne słodko-chlebowe smaki i aromaty. Drożdże to niesamowite mikroskopijne organizmy, które wieki temu zadomowiły się w naszych kuchniach, browarniach i winiarniach. Dzięki ich zdolnościom do szybkiego rozmnażania się (pączkowanie), wytwarzania dwutlenku węgla i wydzielania alkoholu (fermentacja) możemy zajadać się jagodziankami, pulchnymi ciastami z kruszonką, posmakować piwa, czy wina. Istnieje wiele odmian drożdży, potrafią łączyć się między sobą, tworząc hybrydy. Odżywiają się cukrami i dobrze radzą sobie zarówno w środowisku tlenowym, jak i beztlenowym. Bogate są w witaminy, zwłaszcza te z grupy B, kwas foliowy, w składniki mineralne, jak chrom i selen, w białka.

Etymologia słowa drożdże, to coś rozgniecionego, osad. Starożytni Egipcjanie używali piany (osadu) z piwa do spulchniania ciasta. W ten sposób pozyskiwano drożdże, zanim powstały drożdżownie i laboratoria do hodowli i tworzenia nowych szczepów.

Ciekawostka – genom drożdży jest w ok. 24 proc. zgodny z ludzkim materiałem genetycznym.

Po czytaniu:

 

"Łapka w górę", kto lubi ciasto drożdżowe! Ci, którzy nie tylko objadają się tym rarytasem, lecz i wypiekają (a raczej należałoby napisać, z plackiem drożdżowym wojują), dobrze rozumieją kuchenne zmagania Stasi. Ciasto drożdżowe bywa niezwykle delikatne i humorzaste. Ważna jest temperatura, dobór składników (najlepszej jakości), ba, nawet sposób mieszania, cisza i spokój. Z drożdżowym ciastem trzeba się cackać. Uwielbia długie masaże (ugniatanie), nie wolno go ponaglać, podglądać, gdy rośnie w swoim tempie pod ściereczką. Należy chuchać i dmuchać, bo jak się zdenerwuje to nie wyrośnie. Ciasto drożdżowe posiada osobowość. Jeśli stwierdzi, że forma go gniecie, gotowe wyleźć i zaciapać nam cały piekarnik. Jedynie wytrwali i skrupulatni, zdołają zapanować nad drożdżowym ciastem, ale warto poświęcić się dla słodkiej przyjemności podwieczorku. Bajka porusza również wątek relacji między rodzeństwem. Wzajemnego szacunku, zrozumienia, wybaczania i potrzeby bliskości.