gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Przed czytaniem:
Marzanna, jak powszechnie wiadomo, bogini zimy. Tradycyjnie, w pierwszy dzień wiosny, należy przygotować drewnianą kukłę, pójść nad rzekę i wrzucić ją do wody. Rytuał ten symbolizuje odejście zimy i nastanie wiosny. Kukłę można wykonać z patyków, słomy, szmat, papieru, najlepiej z materiału naturalnego, szybko rozkładającego się w wodzie. (Bawmy się lecz nie zaśmiecajmy!) Przed pławieniem można kukłę podpalić.

 

Za wikipedią:
Marzanna wywodzi się z praindoeuropejskiego mar-, mor- i oznacza śmierć, panią śmierci. Topienie kukły ma na celu usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy), jest symbolicznym zejściem bogini do świata podziemnego. Niektórzy badacze uważają ją za demona.

 

Marzanna w sztuce.
Marzanna (jak również inne postaci z demonologii słowiańskiej) pojawia się w malarstwie Zofii Stryjeńskiej.

 

 

gallery/button.czytaj
gallery/diabelek.400

Marzanna i Diabełek

Po czytaniu:
Marzanna z bajki to postać nad wyraz cudaczna. Począwszy od wyglądu-  jej sina skóra i gałęziaste ramiona są całkowicie odporne na zimno. Posiada różne ciekawe umiejętności, takie jak czarowanie (sypanie śniegiem), przeobrażanie (z patyków, pyłków w człekokształtną formę), potrafi ożywić istotę (ulepienie bałwana). Marzanna blokuje nadejście wiosny i przygotowuje świat na powtórne przyjście zimy. Schwytanie Marzanny przez dzieci, wrzucenie jej do wody to ukaranie i pozbycie się szkodnika. Nurt rzeki porywa Marzannę w dal, a płynąca woda symbolizuje tu siłę przyrody i uwolnienie się od czaru.
 

gallery/odsluchaj