gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Przed czytaniem:

 

Motyle - inaczej zwane łuskoskrzydłymi. Ich kolorowe skrzydła pokryte są łuskami, odbijającymi światło. Motyle dzielimy na dzienne i nocne (ćmy). Istnieje ok. 150 tysięcy gatunków tych niezwykłych owadów. Zachwycają ubarwieniem, eterycznością, ulotnością. Nie dziwi zatem bogata symbolika, jaką przydaje się motylej naturze.

Motyl kojarzy się z metamorfozą (przepoczwarzanie), przemianą zarówno fizyczną jak i duchową. W starożytnej Grecji symbolizował duszę ludzką (psyche), w chrześcijaństwie kolejne fazy rozwojowe motyla odpowiadają za życie (larwa), śmierć (poczwarka) i zmartwychwstanie (imago).

W wierzeniach słowiańskich utożsamiany z duszą ulatującą w Zaświaty. W  buddyzmie to symbol mądrości i przemijania. Jest też alegorią piękna i nieśmiertelności (Chiny).

Od dawien dawna, te zwiewne, rusałkowate istoty poruszały ludzką wybraźnię. W tekście pojawi się mix gatunkowy Vanessa atalanta, Nymphalis antiopa, czy Argynnis paphia. Więcej motylich sekretów odkryje przed wami ta oto bajka...

 

 

gallery/button.czytaj

Nasz leśny dom

Po czytaniu:
To las- nasz dom. Bajka opwiadana jest w sposób dwunarracyjny. Pierwszym narratorem jest obserwator lasu i jego mieszkańców. Drugim, Wiola, najstarsza z rodzeństwa. Zderzają się dwa światy- przyrody i ludzi. Okazuje się, że odgłosy natury i dźwięki człowieka nie brzmią zbyt harmonicznie. Jest wiele do przemyślenia, do zrobienia, trzeba naprawić zachowanie i odrzucić nawyki. Celem bajki jest przekształcenie stereotypowego obrazu człowieka. Przeniesienie go z centrum świata do rzędu wszystkich istot ożywionych. Ukazanie świata jako organizmu, w którym wszelkie stworzenie ma równie ważne znaczenie w przyrodzie. Uświadomienie, że brak choćby jednego elementu zaburza równowagę przyrody i prowadzi do dewastacji ekosystemu, w którym wszyscy żyjemy. Uczy szacunku do natury, miłości do każdego stworzenia żyjącego na naszej- wciąż jeszcze- zielonej planecie.