gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

gallery/button.czytaj

Noc Świetlików

Po czytaniu:
W bajce, przez całą noc, zarówno bohaterom jak i czytelnikom towarzyszą Świetliki. Są obserwatorami, komentatorami i przewodnikami. Wraz z małymi robaczkami świętojańskimi odkrywamy ciekawe rytuały kupalne, uczestniczymy w zabawie, świętujemy. Wkraczamy do świata  tradycji, przyrody i czarów. Odczuwamy lekki dreszczyk emocji biegając po zaklętym lesie, gubiąc ścieżki i na powrót je odnajdując. Dostępujemy wtajemniczenia dochodząc do samej głębi boru. Mamy najlepszy widok na świat przedstawiony, bohaterów i ciąg zdarzeń- widok z lotu świetlika. Kibicujemy łączącym się w tę noc parom. Tęsknimy za ukrytym skarbem, harmonizujemy z cichymi tonami przyrody.
 

Przed czytaniem:
Noc Kupały, noc świętojańska, sobótka, paliocka- wiele określeń posiada ta niezwykła, najkrótsza w roku noc. Przesilenie słoneczne w dawnych czasach miało wymiar mistyczny. W mitologiach świata obrazuje zwycięstwo jasności nad ciemnością, dobra nad złem. Noc kupały to święto ognia i wody, oczyszczenia. Jak w każdą magiczną noc, następuje przenikanie się światów- realnego i fantastycznego. W ognistych płomieniach można dostrzec kontury baśniowych postaci, między liśćmi drzew tańczą rusałki, a na falach rzek unoszą się szemrzące wodnice. W lesie zaś wyrasta legendarny kwiat paproci, na tego kto go odnajdzie czeka bogactwo i szczęście.
Kupalnocka to słowiańskie "Walentynki", święto miłości i płodności, wyparte ze świadomości przez falę chrześcijaństwa. Warto jednak wracać do korzeni, ożywić tradycję, choćby przywołując z zaświatów bajkę. I na moment poddać się magii "snu nocy letniej"...


Za wikipedią: etymologia słowa kupała, najprawdopodobniej z indoeurop. kump oznacza zbiorowość, grupę, gromadę, tak jak kupa, skupić, kupić (w znaczeniu gromadzić się). Słowo sobótka oznacza rytualne, świąteczne ognisko.

 

Noc Kupały w kulturze:
Do dnia dzisiejszego tradycyjnie obchodzona min. przez społeczność ukraińską na Podkarpaciu (Posada Rybotycka, Przemyśl), W innych miejscach, np. w Krakowie, przybrała formę imprezy plenerowej (tzw. Wianki.)

gallery/straszak.www
gallery/odsluchaj