gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Przed czytaniem:


Wigilia – mimo, że w wigilijny wieczór obowiązuje ścisły post, tradycje w to święto mamy najobfitsze. Świeci triumfy udekorowane drzewko, stół ugina się od dwunastu potraw, pachnie złote sianko, anieli dmą w trąby weseli, osioł ryczy "Zaśnijże..." nad kwilącym żłóbeczkiem. Czekamy na pierwszą Gwiazdkę, jest opłatek, są prezenty. Ogólna radość!
Z łac. vigilia, oznacza czuwanie. Czuwanie i oczekiwanie na Cud. I zawsze z wybiciem północy, staje się cud. Rodzi się Dzieciątko, symbol nowego, odrodzonego świata, a zwierzęta, wierzcie lub nie, zaczynają mówić ludzkim głosem.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak spędzają ten wyjątkowy czas inne boskie stworzenia, np. Jeże? Niekoniecznie?
Wyobraźcie sobie mili, mnie Jeżowie zaprosili...
 

 

 

gallery/button.czytaj

Wigilia u Państwa Jeżów

Po czytaniu:
 

Z lekkiej formy, zabawy słowno- znaczeniowej, powstaje domek Państwa Jeżów, w którym wartością jest rodzina, wspólnie spędzony czas, ciepła atmosfera. Oto prawdziwy cel świątecznego posiłku. Bajka przypomina, co w życiu ważne, pozwala powrócić myślami do ogniska domowego, czerpać zeń siłę. To również cicha, pozytywna obserwacja świata zwierząt, bez naruszenia ich środowiska. Dzięki nadaniu bohaterom ludzkich cech, uczymy się empatii i zrozumienia dla stworzeń żyjących wśród nas. Wigilijne potrawy rozbudzają zainteresowanie, pokazują czym delektują się nasi kolczaści przyjaciele. Bajka uczy szacunku i miłości do całego świata, takim jakim jest, do tolerowania inności i spojrzenia w niekonwencjonalny sposób na znaną rzeczywistość. Poszerza horyzonty wyobraźni.
 

gallery/lody.www.0002
gallery/odsluchaj