gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Baba Jaga na Sprężynie

Przed czytaniem:
Baba Jaga - stara kucharka, zielarka, postrach niegrzecznych dzieci. Mieszka w lesie, w chatce na kurzej łapce i patrzy na cztery strony świata. Baba Jaga może przemieszczać się zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Do tych podróży używa miotły, moździerza lub pogrzebacza. Posiada magiczne umiejętności, naturalną wiedzę na temat lecznictwa, zamawiania, zna mowę zwierząt, jest łącznikiem między światem ludzi a mocami natury. Uważa się, że pod postacią Baby kryje się zdetronizowana sama Matka Natura (lub Bogini Lasu). Okres patriarchatu i chrześcijaństwa skutecznie rozprawił się z Babą Jagą nadając jej wygląd powykręcanej starowiny, z kurzajkowatym nosem, której przysmakiem są gotujące się w gorącym kotle dzieci. Często towarzyszą jej zwierzęta, takie jak czarny kot, kruk, nietoperz, a nawet smok.

 

Za wikipedią:
Etymologia słowa Baba Jaga- z prasłowiańskiego jęga, polskie jędza, oznacza męczarnię, mękę, grozę, niebezpieczeństwo.

 

Baba Jaga w sztuce i literaturze:
O Babie Jadze pisali bacia Grimm, pojawia się również w kilku bajkach rosyjskich: Wasylisa Pięknolica, Dzikie Gęsi.
W muzyce Modest Musorgski inspirował się motywem Baby Jagi w jednej ze swoich miniatur, Chatce na Kurzej Stopce (z cyklu Obrazki z wystawy).

Po czytaniu:
W bajce Baba Jaga to miła babcia, zajmująca się wnuczkiem i pracami domowymi. Jej królestwem jest pachnąca przysmakami kuchnia, w której ze zwykłej mąki, drożdży i kilku dodatkowych składników potrafi wyczarować cudeńka. Chatka Baby Jagi to symbol staropolskiej tradycji. Zdrożony gość zawsze może liczyć tu na ciepły posiłek i życzliwe zaproszenie. Z tej życzliwości i wesołości wypływa dobro, którego obserwatorem jest wnuczek. Baba Jaga będzie dlań nie tylko kochaną babcią, czarodziejką, lecz przede wszystkim nauczycielką życia.
Baba Jaga pojawia się w bajce w dwojakiej postaci. Strażniczka kuchni, dekoracyjna kukiełka wisząca na ścianie a zarazem faktyczna postać krzątająca się przy garnkach i ożywiająca czarami otaczające ją sprzęty. Dwojakość tej postaci może skłaniać do refleksji nad "magiczną stroną" przedmiotów, którymi lubimy się otaczać. Są dla nas częścią wspomnień, amuletami, odzwierciedleniem naszej osobowości.
 

gallery/kotek
gallery/odsluchaj
gallery/button.czytaj