gallery/diabelek sypie
gallery/galazka prawa
gallery/fanpage

POLSKA LITERA

Baba Jaga na Sprężynie cz. 3

W Krainie Mroza

Przed czytaniem:

 

Mróz (Morozko, Dziadek Mróz) – oto kolejna postać z ludowych podań, kojarzona zwłaszcza z rosyjską (wschodniosłowiańską) tradycją. Dziadek Mróz jest  konkurentem Świętego Mikołaja, a jego rodowód sięga daleko wstecz, do czasów przedchrześcijańskich. Mróz, władca zimy, spowija świat srebrzystobiałym puchem. Niczym artysta, wyczarowuje niesamowite, zimowe scenerie, maluje fantastyczne wzory na szybach, lecz... bywa również srogi i niezadowolony, zsyła na ludzi śnieżyce, zamraża dotykiem. Sprawiedliwie, wymierza karę lub nagradza. Jest zimowym żywiołem, pięknym, nieskazitelnym, majestatycznym. Bijące od niego chłód i potęga, przerażają śmiertelników. Dlatego też, w Wigilię lub Nowy Rok, ociepla swój wizerunek, rozdając podarki i łakocie (por. Gwiazdor).

Bohater naszej bajki da się poznać od jak najlepszej strony. W baśniowo-zimowym krajobrazie nie znajdziecie niczego strasznego, a wręcz przeciwnie... Same piękne i dobre prezenty!

 

 

Dziadek Mróz w kulturze:

Aleksander Ostrowski, Śnieżynka (Snieguroczka), sztuka na bazie której powstała opera i film pod tym samym tutułem.

Dodakowo polecam:

Dziadek Mróz (Morozko), baśń rosyjska z 1964 r. Oglądaj

 

 

 

 

Po czytaniu:
W trzeciej części Baba Jaga wykorzystuje zupełnie inny rodzaj magii. Odstawia wałki, garnki, chwyta za druty, szydełko, i tak oto powstają serwetkowe śnieżynki, koronkowe otuliny, tiulowe mgiełki, idealne wyroby dla Mroza, władcy Zimowej Krainy, drogiego przyjaciela naszej Babiny. W kontynuacji bajki pojawiają się nowe elementy: Chatka na Kurzej Stopce ( niecierpliwa bohaterka ostatecznie zeskoczyła z haczyka na ścianie, tym samym stając się autonomiczną postacią ), Poświstek ( powietrzny duszek, przywołany zaklęciem Jagi ), Biały Kruk (wysłannik Mroza), a na ostatek, Mróz we własnej osobie. Cała bajka ma charakter tanecznej zabawy. Jaga wskakuje na dach, koronki fruwają po niebie, Sewa bawi się z Mruczkiem w "kotka i myszkę", chatynka kręci się na kurzej nóżce, Jaga z Sewą wpadają z przytupem w śnieżną zaspę, dzownią dzwoneczki sań, wirują płatki śniegu nad miastami, a w wielkim finale, czeka na nas wyklejankowe szaleństwo. Oto zima w swej krasie!
 

gallery/button.czytaj
gallery/gwiazda3.0000
Baba Jaga na Sprężynie cz.3 W Krainie Mroza